74 851-56-53

Najnowsze Zdjęcia

Prowadzący

Tomasz Dajewski

Mim, reżyser ruchu scenicznego, wykładowca w Policealnym Studium Aktorskim MMIDROM we Wrocławiu, warsztaty z zakresu ruchu scenicznego

Juliusz Chrząstowski

Twórca projektów edukacyjnych, aktor Teatru Starego w Krakowie, warsztaty z zakresu aktorstwa

Historia

Projekt „Alchemia teatralna” powstał, aby uzupełnić i wzbogacić dotychczasową ofertę działań realizowanych w Świdnickim Ośrodku Kultury. Na początku był PET-Projekt Edukacji Teatralnej , którego autorami są Juliusz Chrząstowski, Halina Szymańska, Bożena Kuźma. Od września 2000 r.

PET wpisuje się w kalendarz imprez kulturalnych, rozbudza wrażliwość estetyczną, uczy świadomego odbioru tekstów kultury, stwarza możliwość rozwijania uzdolnień artystycznych.

PET zwrócił się ku młodzieży szkół różnego typu ( podstawowe, gimnazjalne i ponagimnazjalne), dając w ofercie edukacyjnej możliwość uczestnictwa w warsztatach, konkursach na dramat teatralny i recenzję, w wybranych spektaklach zaproszonych teatrów. Czy też w wykładach tematycznych prowadzonych przez przedstawicieli środowisk akademickich i teatralnych min. M.Kocura, M.Gołaczyńską, K.Miklaszewskiego, Z.Jaskułę.

Prawdziwym świętem teatru okazały się coroczne Międzyszkolne Turnieje Teatralne , które oferują młodzieży udział w następujących konkurencjach : plastyczny-plakat teatralny, inscenizacja, recytacja, konkurs dziennikarski i wiedzy o kulturze.

Własne produkcje teatralne:

  • premiera 2.10.2003 spektaklu "Dzieci z Bullerbyn"
  • premiera 10.10.2004 spektaklu „Łoże” we współprodukcji z Teatrem Scena STU z Krakowa
  • premiera 9.05.2005 “Na wytrzymankę” ,
  • premiera 30.05.2006 „DULSKA”
  • premiera 30.11. 2008 „Sztuka… ach, sztuka!”
  • premiera 13.12.2008 „Blogtext”
  • premiera 14.12.2009 „Mejdin poland”

Projekt Edukacji Teatralnej i jego autorzy otrzymali :

-10. października 2004 r. NAGRODE ZBIOROWĄ W DZIEDZINIE KULTURY przyznawaną przez Prezydenta Miasta Świdnicy ,

- w grudniu 2004 r. NAGRODĘ w konkursie Działalność w zakresie edukacji teatralnej w ramach XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu „Bliżej Teatru” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.